Студио Витоша | Vitosha Studio

collapse collapse

Вело карта в София

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline kohai

• Админ | Admin
  • Увлечен | Еnthusiast
  • *
    • View Profile
on: January 21, 2021, 01:42:17 PM
Мрежата от вело алеи в София оставя, както колоездачи, така и пешеходци и шофьори с горчив привкус. Повечето алеи не отговарят на законово установените изискванията за вело път (минимум 2 метра ширина на алеята), започват и свършват в нищото, често настилката е разбита или алеята е очертана върху разбит тротоар/платно. Шофьорите от друга страна негодуват, че трябва да се съобразяват с друг тип платна, вело-пешеходна пътека или, че заради вело алеите ще имат по-малко места за паркиране. Последния "довод" бе повод, да бъде премахната, прясно завършената алея по бул."Александър Пушкин". Недоволството на пешеходците пък е продиктувано от средствата изразходвани за алеи, когато огромен брой улици са с компрометирани тротоаи или такива заети от паркирани автомобили.

На този фон София изостава от градове, като Пловдив и Бургас, които в последните 5 години успяха да развият далеч по-голяма и добре обмислена вело мрежа, от колкото София, която на свой ред отделя значитело по-големи средства за алеи - очевидно без контрол.

Налични са множество карти на вело алеи - общинските посочват на няколко места унищожени или планирани алеи на картите си, ето защо реших да картографирам всички вело алеи и пътища, по които съм преминал лично и съм видял с очите си. Повечето трасета, през които съм преминал са в Южната и Западна част на града, но в бъдеще ще се опитам да обхвана още квартали. Целта ми е да поддържам актуална и вярна карта на велопътищата, както и да покажа фрагментираността им, липсата на планиране, нежеланието и откровенното противопоставяне на Столична община срещу велосипедния транспорт. Дългогодишната традиция по това неглижиране на този транспорт се пази яростно от кметове и администрация.

Линк към картата с вело маршрути:

Натиснете върху картата и ще бъдете препратени към самата карта (карта от Гугъл).

Offline AndreyPyday

• Mid Drive
  • Новак | Newbie
  • *
  • Средно статистически луд ел. байкър
    • View Profile
Reply #1 on: January 21, 2021, 01:48:23 PM
Виждал съм други вело карти, но тази е актуална и подробна, благодаря, може би ще се възползвам от нея.
Ама, дай му ток!

Offline Michael

• Увлечен | Еnthusiast
  • *
  • Vitosha Team Slayer
    • View Profile
    • Vitosha
Reply #2 on: January 21, 2021, 01:59:43 PM
Картата е много готина, харесват ми и допълненията от неофициални вело алеи и удобни маршрути. Има една вело алея в Младост, но и тя, като тази по бул. Монтевидео се обезмисля от нагло паркиращи шофьори - кога "за малко", кога "е то по тази алея минават 5 велосипеда на ден".

Offline kohai

• Админ | Admin
  • Увлечен | Еnthusiast
  • *
    • View Profile
26.01.2021 - Промяна в алеята на кв. "Овча Купел" посока от кв."Овча Купел" към кв."Борово" на пресечката с ул."Роден кът".

Tags:

* Галерия | Gallery

Stonned bike

Views: 26
By: kohai